Koszty uruchomienia transmisji online

Przedstawiamy Państwu szacunkowe koszty instalacji transmisji Mszy Św. na żywo. Finalne kwoty zależą od wielu czynników, z czego większość została uwzględniona i wypisana w tym artykule. Poniższe szacunki zostały wykonane na podstawie naszych doświadczeń z montażem. Jeżeli macie Państwo jakieś sugestie – zapraszamy do dyskusji w komentarzach.

Koszty stałe

 • Kamera IP do transmisji z wejściem audio 1000zł – 3000zł brutto.
 • Wzmacniacz audio do regulacji poziomu 150zł brutto
 • Wymagane okablowanie 100zł – 500zł brutto
 • Konfiguracja transmisji 300zł brutto
 • Usługa montażu: od 300zł netto

Koszty w zależności od kościoła

 1. Pierwszym problemem napotykanym podczas montażu jest konieczność zapewnienia dostępu do Internetu, z zalecanymi parametrami – upload minimum 5Mb/s. Oczywiście da się zrobić transmisję także w miejscach które dysponują słabszym łączem, lecz wtedy pogarsza się jakość. Możemy wyróżnić dwa przypadki:
  • Jeżeli dostęp do Internetu już jest w kościele, wtedy podpinamy kamerę do istniejącego łącza. Koszt montażu kablowego 50 – 100 zł brutto. Jeżeli nie można pociągnąć kabla instalujemy urządzenia bezprzewodowe, wtedy koszt wynosi około 600 zł brutto
  • Jeżeli dostępu jeszcze nie ma, wtedy istnieją dwie opcje:
   • Dostęp kablowy. Możemy wykorzystać Internet z domu parafialnego lub podpisać nową umowę na budynek kościelny, wszystko w zależności od możliwości. Koszt montażu może wynieść w granicach 100zł – 600zł brutto
   • Dostęp bezprzewodowy, za pośrednictwem 3G/LTE. Jeżeli istnieje dobry zasięg 3G lub LTE wtedy możemy uruchomić transmisję poprzez łącze bezprzewodowe. Koszty wiążą się z zakupem urządzenia 600zł brutto, wykupieniem dostępu do Internetu – około 100zł brutto/miesiąc. Dostęp bezprzewodowy niesie za sobą kilka utrudnień o których należy pamiętać, takich jak:
    • niestabilność łącza w zależności od warunków,
    • ograniczony transfer,
    • ograniczona przepustowość ze względu na zasięg czy technologię,
    • potencjalne zrywanie sesji/połączenia.
 2. Następnym tematem jest dobór obiektywu kamery. Należy dokładnie określić co powinno znajdować się w kadrze kamery, a następnie dobrać odpowiednie miejsce montażu. Aby wybrać najlepsze miejsce można się posłużyć poniższymi pytaniami:
  1. Czy w miejscu montażu jest zasilanie, jeżeli nie, to jak łatwo można je doprowadzić.
  2. Czy w miejscu montażu można łatwy sposób wpiąć się w system audio/wzmacniacz wykorzystywany w kościele.
  3. Czy należy zastosować wysięgnik.
  4. Czy transmisja ma być stała – 24h/dobę? Jeżeli nie, to należy zadbać o sterowanie zasilaniem kamery.
  5. Jeżeli miejsce jest dobrane, należy przeliczyć odległość w metrach oraz dobrać kąt obiektywu, który następnie należy przeliczyć na ogniskową (w zakresie 2,8mm – 12 mm).
 3. Kolejną kwestią jest dźwięk. Jedynym polecanym przez nas rozwiązaniem jest wpięcie się bezpośrednio w mikser/wzmacniacz kościelny. Są w Internecie poradniki sugerujące wykorzystanie mikrofonu, który będzie przytwierdzony gdzieś w pobliżu głośnika, lecz stanowczo odradzamy takie rozwiązania – wprowadzają one problemy oraz nie zapewniają wystarczającej jakości dźwięku, często nie da się zrozumieć poszczególnych słów. Kosz instalacji nowego kabla audio może wynieść od 200zł do 500zł brutto, a w szczególnie trudnych przypadkach nawet więcej.

Jeżeli sprawdziliśmy i zapewniliśmy wszystkie powyższe warunki, pozostaje nam tylko dobrać sprzęt i go zamontować.

Polecany sprzęt

Podsumowanie

Jak można zauważyć powyżej określenie kosztów bez dokładnej analizy danego przypadku jest praktycznie nie możliwe. Wycena zaczyna się od 2000zł brutto, a kończy nawet na 10 000 zł brutto.

Jednak już po wstępnej rozmowie telefonicznej jesteśmy w stanie oszacować z dużym prawdopodobieństwem, ile taka usługa może kosztować. Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani wyceną, prosimy o kontakt: https://mszenazywo.pl/kontakt/